کد خبر: 18192 | زمان مخابره: ۱۰:۳۶:۴۵ - چهارشنبه ۱ مهر ۱۳۹۴ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 419 | چاپ چاپ |

اولین نشست کتابخوان در دزفول برگزار شد

به گزارش پایگاه خبری دزفیل یکصدو بیست و ششمین نشست «کتاب‌خوان» روز سه شنبه ۳۱ شهریورماه با حضورحجت الاسلام و المسلمین سپهر، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان خوزستان، کتابداران، نویسندگان، اهالی رسانه و فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی در سالن فرمانداری ویژه شهرستان دزفول برگزار شد .

این برنامه  که اولین نشست کتابخوان در دزفول می باشد در بعدازظهر روز سه شنبه در آخرین روز از تابستان و مصادف با هفته دفاع مقدس برگزار شد مورد استقبال خوب عموم و اعضای کتابخانه های قرار گرفت.

“کتابخوان” عنوان نشست هایی است که با هدف ترویج خواند و مطالعه توسط نهاد کتابخانه های عمومی در سراسر کشور برگزار می شوند.

در این نشست که به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان دزفول برگزار شد شرکت کنندگان به معرفی کتب با موضوع دفاع مقدس پرداختند.

ارائه اهندگان به معرفی کتبی در زمینه دفاع مقدس پرداختند که خلاصه کتابها در ادامه خواهد آمد.در پایان طی مراسمی کتابداران دزفول از زحمات بی دریغ  و دلسوزانه سرکار خانم مهران پور رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان دزفول تقدیر و تشکر  کردند که با قیام و تشویق طولانی مدت حاضرین همراه بود. و همچنین با اهدای تقدیرنامه از ارائه دهندگان تقدیر بعمل آمد.

خلاصه کتابهای معرفی شده به شرح ذیل می باشند:

  • ۱-معرفی کتاب ” خاک های نرم کوشک” از سعید عاکف / ناشر: ملک اعظم / با ارائه و معرفی توسط خانم زینب دینارزاده( کارشناسی ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی)- کتابدار

کتاب در ۲۶۱ صفحه با ارائه یک زندگینامه فشرده و مختصر از شهید برونسی به نقل خاطرات اطرافیان، آشنایان و همرزمان ایشان پرداخته و هفتاد روایت کوتاه و خواندنی از ابعاد شخصیتی و زندگانی این فرمانده نقل می‌شود. هر خاطره نقل شده در مورد شهید با یک عکس از شهید همراه است. بعد از پایان یافتن متن اصلی، کتاب به نامه هایی اختصاص دارد که شخصیتهایی در مورد این شهید گفته اند. انتهای کتاب به تصاویری از سردار شهید در کنار همرزمیان خود اختصاص دارد. به خاطر لیاقت و رشادتی که از خود در جنگ نشان می دهد مسئولیتهای مختلفی را برعهده او می گذارند که آخرین مسئولیت او، فرماندهی تیپ ۱۸ جوادالائمه است که قبل از عملیات خیبر عهده دار آن است.

با همین عنوان در عملیات بدر در حالی که شرکت می کنه و به شهادت می رسد.

تاریخ شهادت این سردار ۲۳/۱۲/۶۳ می باشد که جنازه مطهرش با توجه به آرزوی قلبی خود او مفقودالاثر میشود و روح پاکش در تاریخ۰۹/۰۲/۶۴ در شهر مقدس مشهد تشییع می­گردد. سال‌ها بعد در جریان تفحص شهدا پیکر ایشان شناسایی و در تاریخ هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ در سالروز شهادت حضرت زهرا (س) در بهشت رضا(ع) در مشهد مقدس به خاک سپرده شد.

 

  • ۲-جشن پتو از عبدالریحم سعیدی راد/ ناشر: نهاد کتابخانه های عمومی کشور/ ارئه دهنده توسط خانم زینب احمدی عضو کتابخانه عمومی رودبند

یکی از کتاب های مرتبط با دوران دفاع مقدس است که نویسنده آن عبدالرحیم سعیدی راد به بیان خاطرات طنز رزمندگان دوران جنگ تحمیلی کشورمان پرداخته است ونشان دهنده روحیه بالی رزمندگان در طول جنگ تحمیلی می باشد،چاپ اول این کتاب سال ۱۳۹۱ در ۱۲۸ صفحه صورت گرفته است.

  • دایره المعارف جامع شهدای دزفول نوشته منوچهر مهدی پور/ ناشر: نیلوفران/ ارائه دهنده آقا منوچهر مهدی پور نویسنده کتاب

در این «راهنمای شهدای دزفول» دو‌هزار و ۶۱۰ شهید شهر دزفول معرفی شده‌اند و این کتاب می‌تواند به عنوان الگویی در نگارش آثاری درباره شناخت شهیدان هر شهر مورد استفاده قرار گیرد. «راهنمای شهدای دزفول» را اثری مصور است که در ۸۱۶ صفحه منتشر شده است. بخشی از تصاویر این کتاب، در همکاری نگارنده با خانواده شهیدان و بخشی دیگر تصاویر از آرشیو عکس ۷۵‌هزار قطعه‌ای مهدی‌پور در کتاب ثبت شده است.

  • ۳-شب های موشکباران/ نویسنده: عظیم محمودزاده/ ناشر: نیلوفران/ ارائه دهنده: خانم ثمانه سادات قاضی دزفولی: کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی، مسئول کتابخانه شهید زمانی و استاد دانشگاه پیام نور دزفول

شب های موشک باران» دربردارنده ۵۰ خاطره از اقشار مختلف مردم مانند پزشک، کارگر، رزمنده و امدادگر است.

این اثر همچنین اشعاری از قیصر امین‌پور در وصف دزفول و مقاومت مردم این شهر در برابر موشک باران و حملات هوایی ارتش متجاوز صدام را در بردارد. شب‌های موشک باران» در بیش از ۱۲۰ صفحه به همراه تصاویری از شهر دزفول در دوران هشت سال دفاع‌مقدس به چاپ رسیده است.

  • ۴-کتاب هیچکس به او التماس دعا نگفت / نویسنده: گروه روایتگران شهدای دزفول و مرکز فرهنگی دفاع مقدس دزفول/ناشر:نیلوفران/ ارائه دهنده آقای عبدالرحیم حسینی رئیس مرکز فرهنگی دفاع مقدس

کتاب خاطرات شهید حسین کرم عنایت با نام «هیچ کس به او التماس دعا نگفت» توسط گروه مردمی روایت‌گران شهدای دزفول که زیر نظر مرکز فرهنگی دفاع مقدس دزفول فعالیت می‌کند، جمع‌آوری و تألیف شده است. وی درباره شهید حسین کرم‌عنایت گفت: شهید از مسئولان گردان ادوات لشکر ۷ ولی‌عصر(عج) دزفول و همزمان کارگر شهرداری دزفول نیز بود. خاطرات جذابی از این شهید که فردی بی‌ادعا بود در کتاب «هیچ کس به او التماس دعا نگفت» جمع‌آوری شده است.

  • ۵-کتاب نورالدین پسر ایران/ نویسنده:: معصومه سپهری   /ناشر: سوره مهر / ارائه دهنده خانم زهرا بیتانه کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی و مسئول کتابخانه عمومی دکترپاشا

کتاب «نورالدین پسر ایران» که انتشارات سوره مهر آن را در آذر ماه ۱۳۹۰ منتشر کرده،  خاطرات سید نورالدین عافی را ابتدا در سال ۱۳۷۳، آقای موسی غیور طی ۴۰ ساعت مصاحبه به زبان آذری ضبط کرد و معصومه سپهری از سال ۱۳۸۳ کار پیاده‌سازی و تنظیم این مصاحبه‌ها را بر عهده گرفت. ایشان برای فراهم آوردن این کتاب ۷۰۰ صفحه‌ای شخصاً نیز چندین مصاحبه تکمیلی از صاحب خاطرات و همرزمان او گرفت.

  • ۶-کتاب دژ مقاومت نویسنده غلامرضا کاج/ ناشر:نبلوفران/ ارائه دهنده: آقای غلامرضا کاج

خاطرات حادثه‌های موشکی، ترجمان شهری است که بوی ایمان و فداکاری، اخلاص و پاکدامنی و عشق خدایی در سینه دارند، تفسیر شهامت و شهادت قومی است که انفجار موشک‌ها را به جان و دل خریدند اما گامی از اهدافشان عقب نشینی نکردند. کتاب حاضر مشتمل بر خاطرات مردم و رزمندگان حاضر در هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران (۱۳۵۹ ـ ۱۳۶۷ هـ . ش) از موشک‌باران شهر مقاوم دزفول است. شهر دزفول در بمباران‌های متوالی هوایی خود، ۱۸۶ انفجار موشک‌های ۳، ۶، ۹، ۱۲ متری دشمن را تجربه کرده است. در این خاطرات قصه مظلومیت، فداکاری، اخلاص، پاک‌دامنی، عشق خدایی، تفسیر شهامت و شهادت مردم دزفول روایت شده است. این خاطرات توسط «علی زارع»، «مسعود عراقی»، «محسن ذبیحی»، «علی مجدی»، «ابوذر ندّاف» و… نقل شده است. شایان‌ذکر است کتاب با تصاویری از شهر دزفول و رزمندگان اسلام مستند شده است.

۷- کتاب باغ کیانوش/ اثر علی اصغر عزتی پاک / انتشارات نگاه زبان/ ارائه دهنده : سرکار خانم مبینا شایگان مهرعضو نوجوان کتابخانه عمومی امام خمینی(ره)

کتاب باغ کیانوش داستان مردی است به نام کیانوش، کیانوش مردی خسیس بود که باغ بسیاربزرگی دریکی ازروستاهای اطراف همدان داشت.روزعروسی پسرکیانوش، عباس وهمزه که مدتها درانتظارچنین روزی بودندازفرصت استفاده می کنند وازروی شیطنت برای اینکه دلی ازعزا دربیاورند به باغ کیانوش می روند.دراین میان سالاردوست عباس وهمزه که ازماجراخبرداشت کیانوش رادرجریان می گذارد.کیانوش برای تنبیه عباس وهمزه به آرامی وارد باغ می شودوآنهاراتنبیه میکند.درهمین حین هواپیمای عراقی که برای بمباران شهرهمدان وارد کشورشدهنگام بازگشت به عراق سقوط می کندوخلبان باچترنجات،میان شاخه های درختی درباغ گیر می افتد.کیانوش که برای نجات خلبان اقدام میکند،عباس وهمزه دراین فرصت مخفی می شوند.خلبان بارعب ووحشت کیانوش رادستگیرمی کند.عباس وهمزه که مخفیانه شاهدماجرابودند قصدنجات کیانوش راداشتند،که خلبان عباس رانیز باشلیک تیری به پایش دستگیر می کند.همزه بارها برای نجات آنها دست به کارشد اماهربارخلبان سرمی رسید وهمزه مخفی می شد.بالاخره همزه خرمن یونجه ها رادرباغ به آتش می کشد وازاین طریق مردم خبردار می شوند وبه سمت باغ می آیند،یک عددهلی کوپتر نیز که به علت سقوط هواپیما به آنجا آمده بودبادیدن شعله های آتش بیرون ازباغ فرود آمد.مردم قصد حمله به خلبان عراقی را داشتند اما کیانوش اجازه نداد ومقامات نظامی اورا ابه عنوان اسیر جنگی باخود بردند.

۸- کتاب دختر شینا / اثر بهناز ضرابی زاده / انتشارات سوره مهر / ارائه دهنده : جناب آقای غلامعباس چناری عضو کانون مطالعاتی کلک خیال اداره کتابخانه های عمومی شهرستان دزفول

دختر شینا خاطرات همسر سردار شهید ستار ابراهیمی هژیر از شهدای برجسته استان همدان است که در عملیات والفجر ۸ به شهادت رسید.

قدم خیر کنعان با این که تنها بیست و دو سال بیشتر از زندگی اش نمی گذشت که همسرش به شهادت رسید، به تنهایی کمر به همت زد و به تربیت پنج فرزندی که از همسرش به یادگار داشت پرداخت.

دختر شینا روایت زندگی دختری  بی سواد اما با ایمانی باثبات است. دختری که روزگار او را طوری بار آورد که بتواند صبور و استوار به زندگی اش بعد از جنگ ادامه دهد و به تنهایی فرزندانش را اداره کرده و بزرگ کند. او به وصیت شوهرش که می خواهد زنش بعد از او زینب وار به زندگی ادامه دهد عمل می کندو تلاش می کند یاد و خاطره شوهرش را پشتیبان زندگی اش قرار بدهد و ایمان داشته باشد که شهید همیشه زنده است.

اما این پیروزی نیازمند «دختر شینا»های دیگری است چراکه «دختر شینا» یکی از هزاران مروارید گنج جنگ است که با ذره بین قلم نویسنده‌ای توانا برای همگان به نمایش درآمده است.

۹- کتاب پوتینهای مریم / اثر فریبا طالش پور/ انتشارات سوره مهر / ارائه دهنده : سرکار خانم زینب بسی خاسته کتابدار کتابخانه عمومی غدیر

کتاب حاضر، خاطرات یکی از زنان خرمشهری(مریم امجدی) از ایام جنگ ‏ایران و عراق است. راوی که دوران نوجوانی و جوانی‏ اش مصادف باروزهای جنگ بوده، پس از انقلاب ضمن تحصیل در دبیرستان به‏ عضویت حزب جمهوری اسلامی، جهاد سازندگی و بسیج‏ مستضعفین خرمشهر درآمده و دوره‏ های امدادگری و فنون نظامی راآموزش می‏بیند. با شروع تهاجم عراق به خرمشهر، او در مشاغل‏ مختلف چون امدادرسانی در بیمارستان دکتر مصدق، نگهداری ازانبار مهمات مسجد جامع خرمشهر خدمت می‏کند و در این مدت‏ گاهی نیز به خط مقدم جبهه می‏رود.

راوی در این کتاب به نقل خاطراتی از شروع جنگ ایران و عراق واشغال خرمشهر تا زمان آزادسازی آن (۱۳۶۱/۳/۳) می‏پردازد.

خاطراتی از دوران کودکی/ فعالیت گروه خلق عرب در خرمشهر/فعالیت راوی در بخش عمران جهادسازندگی و امدادرسانی به مردم ‏روستاهای اطراف خرمشهر همچون روستای «عباره»/ درگیری های ‏سیاسی با مجاهدین خلق (منافقین) در دبیرستان/ صحنه‏های‏دلخراشی از شهادت مردم خرمشهر/ نفوذ منافقین در میان نیروهای‏ سپاه/ ملاقات با دکتر چمران در خصوص یک منافق زن/ خاطراتی ‏از آشنایی با یکی از نیروهای سپاه و ازدواج با وی/ خاطراتی ازمجروحان عملیات شکست حصر آبادان/ فعالیت در بخش تعاون‏ سپاه/ شهادت محمد جهان‏ آرا/ بازدید از خرمشهر، پس از آزادی آن‏ از دیگر مواردی است که محتوای خاطرات را دربرمی‏گیرد.

۱۰-کتاب کفش های سرگردان / اثر سهیلا فرجام فر/ انتشارات سوره مهر / ارائه دهنده : سرکار خانم سیده چیمن مصطفی مقدم کتابدار کتابخانه عمومی قاضی

کفش های سرگردان نوشته سهیلا فرجام فر خاطرات پرستاری متولد آبادان است که با همسرش در کادر موظف پایگاه وحدتی دزفول کار میکند.او که در شهریور ۵۹ پس از اتمام مرخصی زایمان خود با دو فرزندش به آبادان میرود تا فرزندانش را به خانواده اش بسپارد با اولین حمله موشکی عراق به ایران مواجه میشود .روایت کتاب ساده، دلنشین و خودمانی است .نویسنده خاطرات یکسال و اندی را که در بیمارستان نظامی دزفول حضور داشته در این کتاب روایت کرده و با توصیفات بسیار زیبا ، با احساس و دقیق به رشته تحریر میکشد .او عشق به همسر ،فرزندان،خانواده و وطنش را در لابه لای نثرش به نمایش میگذارد و با تلاقی آنها با روایت جنگ کتابی زیبا و جذاب را به خواننده هدیه میدهد.

۱۱- کتاب مردی که در ارتفاع ماند: خاطرات جانباز سرافراز محمد جعفری منش / نویسنده: محمدرضا شرفی /ناشر: موسسه فرهنگی هنری رسول آفتاب / ارائه دهنده خانم فاطمه ارقش –کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی و کتابدار کتابخانه عمومی عارف دزفولی-

کتاب مردی که در ارتفاع ماند آینه ای است از ارتفاعات شگفت انگیز و حماسه هایی که در زندگی آقای محمد جعفری منش رقم زده است. این کتاب توسط محمدرضا شرفی ( متولد ۱۳۵۷ در ورامین) با آثار دیگری از این نویسنده با عنوان اخلاق خانواده، جوان و بحران هویت، جوان و نیروی چهارم زندگی تدوین گردیده است.

این کتاب شامل یک مقدمه ی کوتاه از شرح حال جانباز محمد جعفری منش و سه فصل با عنوان فصل اول (رفتن به ارتفاع) فصل دوم (چهار شب و سه روز) فصل سوم (ماندن در ارتفاع) تدوین شده است.

دلیل عنوان این کتاب: جانباز محمد جعفری منش هنگامی که به ارتفاعات (۱۹۰۴) برای شرکت در عملیات الفجر ۴ در کوه های اطراف مریوان شرکت کرده بودند هنگامی که به همراه سایر افراد سپاه در حین بالا رفتن از کوه بودند دچار خمپاره زدگی و ترکش های متعدد از ناحیه ی جمجمه و هر دو پا شدند و به خاطر این آسیب جدی از همان ارتفاعات ایشان را به مراکز درمانی می رسانند و چون آسیب خمپاره های وارده، بسیار زیاد بود تا مدتها از جنگ دور مانده و زمانی که (۱۳۵۶) باز هم به میل واراده ی خویش پای به عر صه ی نبرد گذاشتند دیگر توانایی سابق را نداشتند.

در صفحات پایانی کتاب نیز تصاویری از کودکی و همچنین از محل اعزام نیروها به جبهه و همچنین دوستان و همرزمان جانباز آمده است.

 

 

 

 

 

 

 


ارسال نظر


پربازدید هفته
آخرین خبرها
خروجي RSS
آترين استخدام قيمت گوشي
كليه حقوق براي دزفول | پایگاه خبری و اطلاع رسانی دزفیل | Dezful|خوزستان محفوظ است .