کد خبر: 12039 | زمان مخابره: ۲۱:۵۹:۵۳ - جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۲ | ۲ نظر | دفعات مشاهده : 1,869 | چاپ چاپ |

دریافت پول زیرمیزی توسط بعضی پزشکان در دزفول!!

 دریافت پول زیرمیزی توسط برخی پزشکان، معضلی که این روزها صدای مردمان شهرستان را هم درآورده است.

دریافت زیرمیزی در نظام سلامت همواره یکی از چالشهای پیش روی مدیران نظام سلامت و بیماران است. به طوری که تاکنون راهکارها و برنامه های مختلفی برای حذف این پدیده زشت تدوین و تعریف شده است اما همچنان شاهد دریافت پول هایی در بخش درمان کشور هستیم که شان و منزلت جامعه پزشکی را زیر سئوال می برد و این در حالی است که متاسفانه طی این سال‌ها قبح آن در نزد عده‌ای قلیل از آحاد جامعه پزشکی در شهرستان دزفول شکسته شده و گرفتن این قبیل پول‌ها بابت اعمال جراحی در برخی از مراکز درمانی، به امری بدیهی تبدیل شده است.

واژه زیرمیزی دیگر برای مردم واژه غریبی نیست. برای همه بیماران و همراهان آنها انگار دیگر یک رسم شده که پول جراحی و هزینه‌های بیمارستان در یک طرف و دستمزد پزشک به صورت جداگانه در طرفی دیگر باید پرداخته شود.

انگار برای برخی پزشکان، طبابت دیگر فقط حرفه‌ای مقدس و نجاتبخش نیست بلکه حرفه‌ای است برای گرفتن پول‌های بیشتر آن هم از بیمارانی که نباید به جز درد بیماری درد دیگری داشته باشند.

همواره نظام سلامت در حوزه دزفول از معضلات بسیاری رنج می برد. معضلاتی که طاقت بیماران محروم  دزفول و حومه را طاق کرده است؛ بدین گونه بیماری که فقط باید رنج بیماری داشته باشد، گرفتار دردهای بی درمان دیگر نیز شده است.

اما ازهمه مهم‌تر هزینه‌های سرسام آور درمان است که به دلیل ضعف قوانین موجود بردوش بیماران سنگینی می‌کند وعلاوه برآن پرداخت‌های غیرقانونی درقالب « زیرمیزی» نیز به درد بیماران مردم شهرستان دزفول  اضافه می‌شود. وجهی که هنوز هم متأسفانه برخی پزشکان از بیماران خود دریافت می‌کنند و به این ترتیب هزینه‌های گران درمان را گران تر و بیماران را بیمارتر می کند.

با این حال با وجود اینکه دریافت وجه اضافی از بیمار قانونی نیست، اما با وجود غیرقانونی بودن به یک تراژدی همیشگی تبدیل شده است و این تراژدی دنباله دار بوده و هنوز متولیان امر تاکنون بر ای ریشه کن کردن این معضل  ای ریشه کن کردن این رفتار غلط اجتماعی، پزشکی  دراین شهرستان و نیز حل آن چاره‌جویی اساسی نکرده‌اند.!!

شهرونددزفولی نیزدراین راستا درگفت وگوبا خبرنگارمااظهارکرد:برای برخورد با پزشکان متخلف، قوانین تنبیهی خوبی وجود دارد که از جمله آنها لغو پروانه پزشکی و یا چند ماه تعلیق از کار است.

س-م ادامه داد: ما نمی گوییم که وزارت بهداشت بیاید و کوچکترین تخلفات را مورد کنکاش قرار دهد اما حتی نتوانسته تعداد انگشت شماری از چنین افرادی را معرفی و با آنها برخورد کند.

وی افزود: اگر وزارت بهداشت با دو سه نفر از پزشکان زیرمیزی بگیر، برخورد کند آن بقیه  قلیل هم به خود اجازه نمی دهند که چنین رفتاری با بیماران داشته باشند.

وی در توضیح نحوه بروز زیرمیزی در بیمارستان دولتی دزفول، گفت: وقتی بیماران را از بخش دولتی به بخش خصوصی  اعزام می دهند، این خودش به معنای گرفتن زیرمیزی است. یعنی اینکه آنقدر نوبتهای طولانی برای اعمال جراحی در بیمارستانهای دولتی می دهند که بیمار مجبور می شود به سمت بخش خصوصی سوق داده شود.

این همشهری دزفولی به شیوه دریافت زیرمیزی در بخش خصوصی هم اشاره کرد و افزود: بیمارستانهای خصوصی هم برای انجام اعمال جراحی تعرفه دارند و اینگونه نیست که بخواهند خارج از تعرفه ، هزینه ای از بیمار بگیرند. اما متاسفانه این اتفاق می افتد و پزشک بخشی از حق الزحمه خودش از بیمار را در مطب می گیرد. در حالی که حق الزحمه او در همان تعرفه دیده شده و او حق ندارد خارج از تعرفه، پولی از بیمار بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه دریافت زیرمیزی در بخش خصوصی شدیدتر از بخش دولتی است، گفت: ما معتقدیم که سلامت، مقوله ای نیست که جنبه تجاری داشته باشد.

وی با بیان این مطلب که در یک سال گذشته بارها و به دفعات از مسئولان وزارت بهداشت شنیده ایم که با زیرمیزی پزشکان برخورد می کنند، افزود: در کشورهای همسایه، پزشک جرات ندارد خارج از تعرفه ، پولی از بیمار بگیرد.

گفتنی است:این چرخه سال‌ها به همین روال ادامه می‌یابد و همین چرخه بیمار نه فقط یک بیمارستان که در سطحی وسیع همه‌جامعه را بیمار می‌کند.

فکر کردن به این چرخه ناامیدکننده به نظر می‌رسد، اما واضح است که رفع و بهبود آن خیلی پیچیده نیست. برای چنین مشکلی شاید تعیین سرانه واقعی درمان بتواند تعرفه را واقعی کند و مورد توجه دولتی‌ها و مجلسی‌ها باشد.

درپایان باید گفت که  ۵ نفرازشهروندان این شهرستان درگفت وگوبا خبرنگارما ابراز نارضایتی خودرا ازحوزه سلامت جهت پدیده زشت زیرمیزی پزشکان این شهرستان اعلام داشتند.

سید حبیب پژوهیده


۲ ديدگاه مطلب براي " دریافت پول زیرمیزی توسط بعضی پزشکان در دزفول!! " ارسال شده است.

  1. farzad می‌گه:

    کجاست این قسم نامه …………….
    کجاست انسانیت ………….
    و کجاست مجازات این انسانهای سنگدل ………

  2. man می‌گه:

    سلام داستان رامطالعه کردم بسیاراسفباراست که چنین باشد براستی علت کجاست آیا مسئولین جوابگواین قضیا هستندآیا قانون دراین مورد عمل کرده بهرحال ببرای همه دلسوزان مسئول آرزوی موفقیت وگره گشایی را داریم موفق باشید سایت شهرخموم دزفیل

ارسال نظر


پربازدید هفته
آخرین خبرها
خروجي RSS
آترين استخدام قيمت گوشي
كليه حقوق براي دزفول | پایگاه خبری و اطلاع رسانی دزفیل | Dezful|خوزستان محفوظ است .