کد خبر: 18368 | زمان مخابره: ۸:۴۳:۴۱ - دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۴ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 318 | چاپ چاپ |

مقبره های تاریخی دزفول ظرفیتی برای توسعه گردشگری

مقبره های تاریخی با معماری زیبا و منحصر بفرد از جمله ظرفیت های گردشگری دزفول می باشند که در صورت ساماندهی و معرفی این بناها می توان شاهد رونق هر چه بیشتر گردشگری در شمال استان خوزستان بود.

به گزارش ایرنا بسیاری از آرامگاه ها و مقبره های تاریخی دزفول که برخی نیز خانوادگی می باشند مشرف به رودخانه دز بوده که چشم اندازی زیبا در ساحل این رودخانه بوجود آورده اند.
این بناهای تاریخی که به دلیل سبک معماری خاص ایرانی اسلامی در ماههای اخیر توجه گردشگران را به خود جلب کرده اند در صورت ساماندهی ، نصب تابلو و معرفی تاریخچه اثر می توانند به عنوان یکی از ظرفیت های گردشگری خوزستان موجب رونق بیش از پیش صنعت گردشگری در این استان شوند.
سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری دزفول در گفت و گو با ایرنا آمار دقیقی از آرامگاهها و مقبره های تاریخی دزفول ارایه نکرد اما به معرفی تعدادی از این بناهای تاریخی پرداخت و گفت:آرامگاه حاج شیخ محمدجواد حاجی شیخ از جمله مقبره های خانوادگی مربوط به اواخر دوره قاجار و دوره پهلوی می باشد که مشرف بر رودخانه دز بنا شده است.
وی افزود:این بنا واقع در مجاورت بقعه رودبند بهمن ماه سال ۱۳۸۸ با شماره ۲۹۱۲۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و دارای حیاط مرکزی است که دورتادور آن ایوان هایی کوچک با نمای آجری و طاق پنج و هفت ساخته شده است.
زلقی اظهار کرد:این آرامگاه در کنار منبع آب قدیم و مقبره تاریخی دیگری بنام مقبره بی بی گزیده واقع شده که در کنار آن قنات ، قبرهای تاریخی و کاریزهای دیگری نیز به چشم می خورد.
سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری دزفول با اشاره به اینکه مقبره بی بی گزیده در سال ۱۳۸۲ با شماره ۸۳۸۰ ثبت ملی شده است گفت:در کنار این قبرستان،بقعه بابایوسف با شماره ۸۳۷۴ به ثبت ملی رسیده و مجموعه کاریزها ،قمش ها و دردانه ها نیز با شماره ۲۹۱۷۳ در سال ۱۳۸۸ نیز به ثبت رسیده اند.
زلقی گفت:در کنار این مقبره های تاریخی ،سازه های آبی دست کند نیز وجود دارد که به رغم انجام فعالیت های عمران شهری همچنان زیبایی خاص خود را حفظ کرده اند.
وی افزود:مجموعه بناهای اطراف منبع آب ، قبرستان ، مقبره بابایوسف در ضلع شمالی و مقبره بی بی گزیده ، بقعه رودبند و مقبره حاجی شیخ در ضلع جنوبی مجموعه ای از آثار تاریخی دزفول می باشند که مورد توجه گردشگران خارجی قرار گرفته اند.
وی با بیان اینکه کاریزها ، قنات ها و سازه های آبی دست کند دزفول ثبت ملی می باشند افزود:مقبره ها تنها بخشی از آثار تاریخی دزفول می باشند.
زلقی افزود:شیوه معماری و تاریخی بودن این مقبره ها بر اهمیت بازدید و تماشای این بناها افزوده است.
دزفول دارای ۲۵۰ هکتار بافت تاریخی است.
بناهای تاریخی و گردشگری دزفول در سالجاری مورد استقبال گردشگران خارجی قرار گرفته است.


ارسال نظر


پربازدید هفته
آخرین خبرها
خروجي RSS
آترين استخدام قيمت گوشي
كليه حقوق براي دزفول | پایگاه خبری و اطلاع رسانی دزفیل | Dezful|خوزستان محفوظ است .